Genel

Vatka Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Elbiselerinizin, ceketlerinizin ya da özel kıyafetlerinizin vazgeçilmezi olan vatkalar aslında gizli kahramanlarınızdır. Elbisenin ya da kullandığınız ceketin rahat olmasını biraz da onlar sağlar. Sadece tasarımla ya da kumaşla bir elbise rahat olmaz. Bunu destekleyecek başka yardımcı elemanlar da gerekir. Bunun için en bilinen yardımcı vatka alırken bazı önemli noktaları bilmelisiniz. Bu şekilde kıyafetinizin şıklığı ve rahatlığı da artacaktır.

Şık ve Rahatlığın İlk Adımı

Vatka almadan önce ilk olarak amacınızı belirleyin. Örneğin günlük iş kıyafetiniz için mi alacaksınız? Mesela takım elbiseyle çalışan birisiyseniz gün boyu ceketi de taşımak zorundasınız demektir. Ancak bu hem omuzlarınızda sizi yoracak bir ağırlık hem de rahat hareket etmenizi kısıtlayacak bir şey olacaktır. Bu yüzden muhtemelen de ceket seçerken kollarınızı ve omuzlarınızı iyice esnetip nasıl durduğuna bakıyorsunuzdur. Bu konuda haklısınız ancak o aradığınız rahatlığı tam anlamıyla sağlamak için size gereken şey güzel bir vatkadan başkası değildir.

Ya da elbisenizi veya ceketinizi sadece düğün gibi özel bir günde mi giyeceksiniz. Ve bugün içinde sizin için şıklık rahatlığın da önünde mi? O zaman da vatka alırken şeklini ve biçimini bozmayan bir şey seçmelisiniz. Bu iki konuda karar verdiyseniz sıra dayanıklılığa geldi. Çoğu firma ucuz olması için düz sünger kullanır. Oysa bu süngerler yıkama ya da kuru temizleme sonrasında yavaş yavaş bu malzemeler eskir. Hatta kısa süre sonra elbisenizde bir rahatsızlık hissedersiniz. Bunun nedeni de muhtemelen kullanılan vatkanın eskimesi ve şeklinin bozulmasıdır. Bunun için mesela elyaf gibi farklı malzemelerden yapılan vatkalar kullanmalısınız. Ayrıca zaten vatkayı değiştirmek istediğinizde terziye götürüp değiştirebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bir diğer konu da kullanılan vatka markasıdır. Özellikle Çin malı vatkalar zamanla terlemeyle ya da ıslanmayla derinize de zarar verebiliyor. Ancak Avrupa malı ürünler de pahalı olabiliyor. Bunun için Dalteks gibi yerli üretim yapan bir markayı seçebilirsiniz. Bu firma kullandığı makineleri Almanya’dan getirip üretimi İstanbul’da yapıyor. Böylece kaliteli vatkaları çok daha hesaplı fiyata bulabiliyorsunuz. Üstelik ülke ekonomisine de küçük de olsa bir katkı yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın