Genel

Vatka Ceket ve Diğer Elbisede Ne İşe Yarar?

Bir zamanların efsane modasıydı vatka. Sonra bir ara gözlerden uzak kaldı. Derken unutulmadığını ispatlarcasına karşımıza çıktı. Ancak bu sefer farklı bir konsept ile çıktı. Adına vintage denilen ve eski tarz elbiseleri, aksesuarları ve çanta, ayakkabı gibi şeyleri kullanan moda akımında kendini gösterdi. Aslında bu yabancısı olmadığımız vatka ceket ya da abiye gibi pek çok şeyde zaten bizimleydi. Sadece adını ve ne kadar önemli olduğunu unutmuştuk.

Vatka Nerelerde Kullanılır?

İlk olarak vatka ceket omuzlarında görmeye alıştığımız o geniş ve dik görünüm vermek için kullanılır. Zaten en çok bilineni de budur. Ancak vatkanın abiyeler, gelinliklerde hatta nişan kıyafetlerinde de kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Belki gelinlikçiler çok iyi bilirler ancak bunu en az onlar kadar siz de bilmelisiniz. Çünkü elbisenizin aldığınız ilk günkü şıklığını koruması biraz da buna bağlıdır. Bu sayede şıklığınız, güzelliğiniz açığa çıkar ve korunur.

Vatka ceket dışında aklınıza gelmeyecek alanlarda da kullanılır. Mesela botlar için bile kullanabiliyorsunuz. Özellikle kışın ayağınızı korumanın yanında bir de rahatlığa önem veriyorsanız mutlaka botun yanında bir de astar kullanıyorsunuzdur. Ancak astar sadece ayak tabanı için olan bir yardımcı aparattır. Peki ayağınızın diğer kısımları? Botun ayağınızı vurmaması için bile vatka kullanabilirsiniz. Kaldı ki bunun için üretilen parçaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Vatkalar genelde süngerden yapılır. Ancak bu süngerler hem çok ucuz hem de dayanıksızdır. Bunun yerine süngere benzeyen sentetik maddeler kullanabilirsiniz. Hatta elyaf gibi farklı malzemelerden üretilen vatkalar ile elbise ya da ceketinizi daha ince, zarif ve şık gösterebilirsiniz. Zaten bunun için tek yapmanız gereken elbisenize ya da ceketinize uygun bir vatka seçmek. Sonrasını terzi halledecektir. Ayrıca diyelim ki beğendiğiniz elbisede sünger kullanılmış olsun. Dolayısıyla birkaç yıkamadan sonra bu vatka bozulacaktır. Bunun için hem severek aldığını o kıyafetten vaz geçmemek adına sadece vatkayı değiştirerek yeni almış gibi bir görünüm de elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Dalteks gibi kaliteli bir markanın ürünlerini almak. Sonrasını terziniz ya da kendiniz kolayca yapacaksınız.  

Bir cevap yazın