Genel

Vatka Çeşitleri Vatka Modelleri Neler?

Hemen her tasarımcının çok iyi bilmesi gereken vatka çeşitleri vatka modelleri gibi farklı aparatlar vardır. Bu yardımcı parçalar aslında tasarımın vazgeçilmez birer unsurudur. Hemen her moda tasarımcısı bilir ki sadece kumaşı seçmek ve kumaşları bir kalıpla dikmekle elbise ya da ceket tasarlanmıyor. Bunun için düğmeden fermuara, ceplerden desenlere hatta vatkalara kadar her bir detayı düşünmeleri ve tasarlamaları gerekiyor.

Vatkaların Gizli Gücü

İşte tam olarak da bu yüzden vatka çeşitleri vatka modelleri tasarımcılar için çok önemlidir. Bunu bir ev gibi düşünün. Kumaş ve dikişler evin duvar ve kirişleri, kolonları olursa vatka da evin iç kısmıdır. Tıpkı yalıtım ve iç tesisatları gibi. Sadece beton duvar olan evde yaşamak mı daha kaliteli ve rahat olur yoksa tüm işi bitmiş hazır bir ev mi daha rahat olur? işte bunları elbise ya da ceket için sizin yerinize moda tasarımcıları düşünür. Çoğu marka bir sonraki sezonun tasarımlarını yaparken sadece renkleri değil kullanacakları en küçük detaya kadar hesap yaparlar.

Vatka çeşitleri vatka modelleri kaliteye doğrudan etki ederler. Mesela bir ceket düşünün. Rengi, deseni ve diğer tüm özellikleri tam istediğiniz gibi ancak omuzları düşük. Bu ceketi alır mıydınız? Ya da bir elbise beğendiniz ancak gövde kısmı kırışıyor. Üstelik bu elbiseyi düğünde giymeyi düşünüyorsunuz. Alır mıydınız? İşte vatkalar da tam olarak burada devreye giriyor. Bir ceketin omuzlarının dik durmasını bu vatkalar sağlar. Hatta sizi daha şık ve daha ilgi çekici yapan şeylerden birisi de bu vatkalardır. Aynı şekilde aldığınız bir elbisenin şık durmasını da bu vatkalar sağlıyor. Özellikle gelinlik veya uzun abiyeler içinde kullanılan vatkalar elbisenin daha pürüzsüz ve daha dik durmasını sağlıyor. Hatta vücudu sararak sizi birkaç beden küçük bile gösterebiliyorlar. Elbette bunu yapan vatkaların farklı malzemeleri var. En çok kullanılan malzemeler ise sünger, elyaf ya da silikon oluyor. Bu da tahmin edeceğiniz gibi en ucuzu sünger oluyor. Bu vatkaların güzel tarafı da istediğinizde bunları çıkarıp yenisiyle değiştirebiliyorsunuz. Mesela Dalteks firmasından alacağınız ucuz ve kaliteli vatkalarla elbiseniz ya da ceketiniz daha da şık ve güzel görünecektir.

Bir cevap yazın