Genel

Vatka Çeşitleri ve Elbiseye Etkileri

Kaliteli ve şık bir elbisenin ya da ceketin temel özellikleri nedir diye sorsak cevaplar muhtemelen aynı olur. Kumaşı, dikimi ve tasarımı gibi şeyler. Peki ya daha fazlası olduğunu söylesek? İyi bir elbise için aslında kumaş ve elbise tasarımı kadar önemli olan diğer şeyler de elbisenin düğme gibi aksesuarları ve vatka çeşitleri olduğunu düşündünüz mü hiç?

Kaliteli ve Şık Vatkalar

Mesela diyelim ki güzel bir ceket satın aldınız. Çok şık duruyor ve rengi, kesimi ya da tasarımını çok beğendiniz. Sonra birkaç kullanımda düğmeleri düşse ya da sökülse nasıl hissederdiniz? Ya da elbise aldınız. Çok şık ve zarif. Üstelik rengini de istediğiniz gibi kombinleyebiliyorsunuz. Ancak fermuarı bozulsa ya da hemen kırışmaya başla ne hissederdiniz? İşte kaliteli bir elbise sadece pahalı olmamalı. Aynı zamanda kullanışlı ve dayanıklı olmalı. Hatta göz önünde olmayan vatka çeşitleri ile de elbise her anlamda sizi rahat ettirmeli.

Bu yüzden iyi bir elbise ya da ceket alırken her özelliğine dikkat etmelisiniz. Genelde omuz ve kollar iyiyse ve ceketin bedeni uyuyorsa başka özelliklere bakılmaz. Ancak zaten omuzların rahatlığını ya da elbisenin bedeninin güzel görünümünü sağlayan şey de tam olarak vatkadır. Bu yüzden üreticiler birden çok vatka çeşitleri üretir ve tasarlarlar. Bu çeşitler temel olarak ucuz ve pahalı olarak ayrılır. Ucuz vatkalar genelde normal süngerden yapılırlar. Bu da tahmin edeceğiniz gibi çabucak bozulan ve şeklini kaybeden elbiseler demek olur. Bu vatkalar yıkanmaya veya sürekli kullanıma karşı dayanıksızdır. İyi tarafı ise ucuz olmasından başka bir şey değildir. Ancak kaliteli bir vatka elyaf ya da silikon gibi başka malzemelerden yapılır. Tüm vatka malzemeleri zaten hafiftir. Ancak elyaf veya silikon diğerlerine göre daha uzun süre dayanır. Şeklini bozmaz ve yıkanmaya karşı da dayanıklıdır. Bu yüzden kaliteli markalar bu tür vatkaları kullanırlar. Yine de elbisenizden vazgeçemiyorsanız onun vatkasını değiştirerek elbisenizi ya da ceketinizi bir üst kaliteye çıkarabilirsiniz. Bunun için de Dalteks firmasının vatka çeşitlerinden birini kullanabilirsiniz. Böylece ucuz ve kaliteli vatkalarınız olacak ve elbiseleriniz daha da şık ve uzun ömürlü olacak.

Bir cevap yazın