Genel

Vatka Elyaf ve Diğer Malzeme Kaliteleri

İyi bir ceketin kalitesi sadece kumaşında ya da dikişlerinde aranmaz. Aynı şekilde kaliteli bir elbise, abiye ya da gelinlik sadece kumaşın kalitesine göre de değerlendirilmez. Bunun için bir diğer ölçü de kullanılan tüm malzemelerin kalitesidir. Mesela vatkaların kalitesi doğrudan elbisenin kalitesini ve uzun ömürlü olmasını etkiler. Kullanılan vatka elyaf mı yoksa başka bir malzeme mi olduğu aslında çok önemlidir.

Kaliteli Vatkalar Şık ve Rahat Olur

Evet, vatka elyaf ya da sünger olsun sizin için fark etmeyebilir. Ancak kullandıkça eskiyen bir vatka da hem sizi rahatsız eder hem de şıklığınızdan ödün vermenize neden olur. Şöyle bir düşünün, bir ceket aldınız. Oldukça da beğendiniz ve severek giyiyorsunuz. Ancak rahat değil ve düğün gibi yerlerde rahat olamadıktan sonra ne kadar mutsuz ya da yorgun olacaksınız? ya da elbisenizin kumaşı son derece güzel. İpeksi bir görünüm var. Üstelik renk olsun tasarım olsun çok sevdiniz ancak kullanırken rahat edemezseniz bu elbiseden ne kadar mutlu olursunuz?

İşte tüm bu soruların cevabı biraz da kullanılan vatka kalitesinde saklı. Çoğu kişi vatkanın süngerden yapıldığını düşünür. Kısmen doğrudur. Ucuz vatkalar süngerden yapılır. Ancak kaliteli bir vatka elyaf gibi diğer malzemelerden de yapılır. Böylece düğünde ne kadar oynarsanız oynayın elbiseniz kırışmadan ve şeklini bozmadan güzelliğinizi yansıtacaktır. Aynı şekilde iş hayatında ya da günlük olarak giydiğiniz bir ceket size rahatlık verecektir. Hatta omuzlarınızdaki yükü hafifletecektir bile denilebilir. Üstelik kaliteli vatkalar ister makinede yıkama olsun isterse kuru temizleme olsun her zaman uzun ömürlü olur. Böylece kullandığınız elbiseniz daha uzun süre hizmet eder. Aksi halde iki ihtimaliniz var. Ya yeni bir elbise alacaksınız ya da eskisini terziye götürüp tamir ettireceksiniz. İçinde eskiyen vatkayı çıkartıp yerine yenisini taktıracaksınız. Ancak bu işlem sonucu istediğiniz görüntüyü ve rahatlığı bulabilmek için kullanacağınız yeni vatkanın kalitesine dikkat etmelisiniz. Bunun için Dalteks markasının ürettiği vatkaları kullanabilirsiniz. Alman teknolojisiyle İstanbul’da üretim yapan firma hem kaliteli hem de ucuz vatkalar üretiyor.  

Bir cevap yazın