Genel

Vatka Modası ve Efsane Seksenler

Vatka kullanmak kimine göre gereksiz sayılabilir. Ancak bir dönem bunun bir çeşit salgın gibi olduğunu ver herkesin vatka modası hayranı olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu moda on yıldan fazla sürdü. Hatta tüm dünyada bir çılgınlık halini bile almıştı. Şimdilerde sade ve zarif elbiselerde görünse de vatkalar aslında çok daha derinlerden gelen bir güçle modayı ve şıklığı tamamlıyorlar. Bunun için onlardan bir parça ya da bedeni saran uzun bir vatka kullanmak yeterli oluyor.

Vintage, Retro ve Vatka Modası

Vatka modası denilen şey aslında bir dizi ile başladı. Seksenlerde televizyon ve radyonun yaygınlaştığı ve insanların akşamlarını sihirli kutuya bakarak geçirdiği dönemlerdi. Akşam yemeğinden sonra tüm aile ya da arkadaşlar oturup o sihirli kutunun büyüsüne kapılırlardı. İşte o dönemlerde bir dizi çok meşhur olmuştu. Zaten Avrupa ve Amerika kıtalarında çok sevilen ve taklit edilen bu dizi ülkemizde ve dünyanın diğer ülkelerinde de sevilmişti. Tam da bu dönemde kadınlar tüm dünyada iş hayatına atılmışlardı. Ancak henüz dünya buna yeni alışıyordu. Ana kadınlar yılmadılar ve çalıştılar. İşte tam da buna benzer bir karakter vardı dizide. O kadın karakter vatkalı bir elbise giyiyordu. Öyle ki çoğu kadın o dizi karakterinde kendini özdeşleştirmiş olacak ki onun giydiği kıyafeti ve benzerini aramaya başladılar. Bu kıyafetin omuzları başta olmak üzere pek çok yeri vatka ile şekillenmişti. Kabarık saçlar, geniş ve kabarık elbiseler… Seksenler tarzı denilen şeydi.

Bu vatka modası tüm seksenler boyunca devam etti. Hatta doksanlı yılların başlarında bile halen varlığını sürdürüyordu. Sonraları bu moda söndü. Ancak dönem dönem vintage ya da Retro gibi akımlarla gün yüzüne çıkıyor. Yine de insanlar ve tasarımcılar vatkanın nimetlerinden vazgeçmediler. Vatka halen hem iç giyimde hem de dış giyim ürünlerinde kullanılıyor. Bu sayede hem daha zarif hem de daha şık elbiseler, gelinlikler ya da ceketler üretilebiliyor. Hatta ülkemizde Dalteks firması alman teknolojisiyle günlük binlerce çift vatka ve bunun kullanıldığı ürünler üretiyor. Böylece hem daha kaliteli hem de daha hesaplı ürünlere daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın