Genel

Vatka Modelleri ve Elbise Seçenekleri

Unutulmaz vatka modelleri halen belirli bir yaşın üstündekiler için tatlı birer hatıra olarak kalıyor. Yeni nesil ise bu modelleri vintage veya Retro akımı ile tanımaya başladı. Aslında vatka kullanımı yüzyıllardır var olan ve muhtemelen de gelecekte de var olmaya devam edecek bir şeydir. Çünkü bu gizli kahramanın elbiselere ya da tasarımlara katığı sihirli dokunuşu çok sevdik ve bunun yerini dolduracak başka bir şey de olamaz. Vatka kullanmak hakkında aslında ciddi bir tekstil kitabı bile yazılabilir. Ancak burada kısaca bu moda hakkında bilgi vermekle yetinelim.

Vatka Modelleri Nerden ve Nasıl Çıktı?

Vatka modelleri ilk olarak nerede ve nasıl çıktı tam bilinmiyor. Orta çağ Avrupa’sında zaten kullanılıyordu. Sonra saraylarda ve asilerin konaklarında kullanıldı. Derken bir dönem unutuldu. Sonra televizyon icat edildi. Ancak vatkanın televizyonda boy göstermesi için takvimlerin seksenli yılları göstermesi gerekiyordu. Bu yıllarda televizyonlar renkli yayınlara başlamıştı bile. İnsanlar artık ekranlardaki karakterlere daha detaylı bakabiliyorlardı. Ayrıca bu dönemlerde kadınlar iş hayatına tam anlamıyla girmeye başlamıştı. İşte böyle bir ortamda bir televizyon dizi başladı. Bu dizide bir de kadın karakter dikkat çekiyordu. Öyle ki iş hayatında mücadeleci ve güçlü bir kadındı. Güzel olduğu kadar alımlı ve zarif elbiseleri vardı. Kabarık ve kıvırcık saçları ile rengarenk elbisesi onu hemen hemen tüm kadınların gözdesi yapmaya yetmişti. İşte o zamanlarda yani tüm seksenler boyunca neredeyse kadınların tamamı ona benzemeye çalıştı.

İşte vatka modelleri de o zamandan kalmadır. Kadınlar aynı vatkalı elbiseleri tercih etmeye başladılar. Sonra aynı saçlardan hatta takılara kadar gördükleri karaktere benzeyen şeyleri tercih ettiler. Bu uzun moda akımı doksanlı yılların ortalarına kadar sürdü. Sonra abartılı vatkalar yerini daha zarif ve sade tasarımlara bıraktı. Günümüzde ise vatkalar şıklığı ve zarafeti temsil ettiği kadar rahatlığı da simgeliyor. Hatta hesaplı ve kaliteli vatka üretimi sağlayan firmalar sayesinde insanlar elbiselerinin rahatlığını terzilerinde istedikleri gibi ayarlıyorlar. Dalteks gibi kaliteli ve hesaplı üretim yapan yerli firmalar sayesinde hem ülke ekonomisi kazanıyor hem de siz daha rahat ve şık elbiseler giyebiliyorsunuz.  

Bir cevap yazın