Genel

Vatka Nasıl Kullanılır ve Nereden Bulunur?

Bir elbise ya da ceket beğendiğinizi düşünün. Rengi, kumaşı tasarımı ve diğer tüm özellikleri tam size göre. Ancak omuzları ya da elbisenin kendisi rahat değil. Bu elbise ya da ceketten vaz mı geçersiniz yoksa onu bir terziye mi götürürsünüz? Cevabınız terziye götürmekten yana yana olursa sizi ne bekliyor olacaktır? İki ihtimal var, ya terziniz yeni bir vatka ile size aradığınız rahatlığı sunacak ya da elbisenin kesimini değiştirerek onu farklı bir hale getirecek. Elbette ki ilk tercih olan vatkayı seçersiniz. Peki vatka nasıl kullanılır? Nedir ve nereden bulunur biliyor musunuz?

Tasarımın Kilit Noktası Vatkalar

Vatkalar temel olarak ceket ya da elbiselerin şekillerini korurlar. Ayrıca ceketin omuzlarındaki dik duruşu sağlayan şey de vatkadır. Bunun yanında gelinlik ya da abiye gibi elbiselerin gövdelerinde, etek kısımlarında ya da kollarında da vatka kullanılabilir. Bu vatkalar elbisenin kumaşının pürüzsüz görünmesine yardımcı olurlar. Hatta bot için bile vatka kullanılır. Özellikle yeni aldığınız bot ayağınızı vurmasın isterseniz ayağınızın üst ya da arka kısmına bir bot vatkası kullanabilirsiniz. İşte bu ve bunun gibi daha pek çok yerde vatka kullanılır. Ancak burada önemli olan husus ise vatka nasıl kullanılır bilmeniz gerekir. Aksi halde yanlış ya da dikkatsiz kullanımda vatkanın şekli bozulacak ve hiçbir işe yaramayacaktır.

Vatka nasıl kullanılır kısaca anlatmak gerekirse önce vatkanın türünü bilmelisiniz. Genel olarak sünger, elyaf veya pamuklu vatkalar kullanılır. Bu da dolayısıyla yıkama, ütüleme ve kuru temizleme seçeneklerini etkiler. Mesela ceketler için genelde sünger kullanılır. Çünkü omuzları dik göstermek ve rahatlık, esneklik vermek için idealdir. Bunları istediğiniz zaman omuz bölgesindeki yerinden açıp çıkarabilir ve eskiyen vatkanızı buradan değiştirebilirsiniz. Ütü istemez. Ancak elyaf bir vatka kullanıyorsanız doğrudan makineye atmamalısınız. Bu vatkalar narin oldukları için ayrıca özel isterler. Aksi halde özelliklerini kaybedebilirler ve bu da elbisenizin şıklığının kaybolması demektir. Eğer pamuklu vatka kullanıyorsanız ütülerken dikkat etmelisiniz. Pamuğun ütü tutmasıyla elbise kumaşının ütü tutması bir olmayabilir. Ancak dert etmeyin bozulan bir vatkayı Dalteks gibi bir firmadan alacağınız ucuz ve kaliteli vatkalarla hemen değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın