Genel

Vatka Nasıl Takılır ve Nerelerde Kullanılır?

Bir zamanların oldukça popüler modasıydı vatkalar. Sonraları eskisi gibi baş tacı edilmese de yine de sevilmeye devam etti. Hatta artık farklı boyutları farklı materyalleri de oldu. Bazen eskiyen vatkaların yerini yenileri aldı bazen de elbiseyi ya da ceketi daha da güzelleştirmek için yeni vatkalar alındı. Peki bunları sadece terzi mi dikebilirdi? Yani evde vatka nasıl takılır öğrenmek çok mu zordu?

Kendi Vatkanızı Kendiniz Dikin

Evde vatka nasıl takılır öğrenmek çok da zor değil. Zaten çoğu marka bunun için astarı veya elbiseyi uygun tasarlıyor. Bazı ürünlerde maliyeti düşürmek için ucuz vatka kullanabiliyorlar. Dolayısıyla bu ucuz vatkalar çabucak bozulabiliyor ve zamanla şeklini kaybedebiliyorlar. Bu da elbisenin de bozulması ya da eski güzelliğini kaybetmesi demek oluyor. Bunu düşünen markalar vatkaların kolayca çıkarılması için tasarımlarında vatkaya özel bir cep yapabiliyorlar. Sizin tek yapmanız gereken bu cebin dikişlerini açmak ve içindeki vatkayı değiştirmek. Hatta bazı pahalı ürünlerde kuru temizleme ya da yıkama sırasında vatka zarar görmesin diye de aynı şekilde pratik bir cep yapılıyor. Bu cebin uygun bir dikiş yeri veya başka kolay açılıp kapanan mekanizması oluyor. İstediğiniz zaman buradan vatkanızı çıkarıp takabiliyorsunuz.

Peki vatka nasıl takılır? İlk olarak elbisenizin veya ceketinizin içini çevirin. Sonra vatkanın olduğu yere bakın. Orada ayrı bir dikiş ya da başka bir mekanizma olacaktır. Bunları açın. Açtığınız yere dikkat edin. Çünkü bazen dikişleri sökerken astara ya da kumaşa zarar verenler olabiliyor. Ki bunu istemezsiniz. Dikişleri açtıktan sonra iç kısımdaki vatkayı çıkarıp aynı şekilde yeni vatkanızı yerleştirin. Özellikle omuz ve kol kısımlarının dikkatli yerleştirildiğine emin olun. Sonra iki seçeneğiniz olacak. İster vatkanızı tamamen elbise ya da ceketinize dikin isterseniz de sadece uç kısımlarını dikin. Böylece hem zamandan kazanmış olursunuz hem de gerektiğinde kolayca vatkanızı değiştirebilirsiniz. Sonra yine aynı yerden dikişleri dikerek astarı ve kumaşı kapatın. Ancak bunu çok sık yapmamalısınız. Bu yüzden yeni vatka alacaksanız Dalteks markası gibi kaliteli ve hesaplı bir ürün seçmelisiniz.

Bir cevap yazın