Genel

Vatka Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Ceketlerin omuzlarındaki veya gelinliklerin içindeki vatka nedir ve ne amaçla kullanılır düşündünüz mü? Bu parçalar genelde göz önünde olmadığı için pek bilinmez. Ancak moda tasarımcıları ya da tekstilciler tarafından çok iyi bilinen ve bir çeşit mucize gözüyle bakılan bu vatkaların önemini bir de onlardan dinlemelisiniz. Akıllardaki tasarımları göz önüne çıkaran ve şık bir elbise, ceket için gereken her şeyi bu vatkalar sağlıyor.

Tarihten Bu Güne Vatkalar

Vatka nedir ve amaçla kullanılır tam olarak açıklamak zor. Çünkü bu parçalar boneden botlara kadar hemen her alanda kullanılıyor. Fermuar ya da düğme gibi yardımcı bir malzeme de değil çünkü vatkalı ya da vatkasız elbise, ceket abiye ya da gelinlik modelleri de hali hazırda kullanılıyor. Ancak bu konuda genel geçer şeyler söylenebilir. Mesela elbiselerin içindeki dolgu malzemesi denilse bile bone veya botlarda kullanıldığı için bu eşyalardaki vatkalara haksızlık olacaktır. Kaldı ki bone de kullanılanlar bir yana bot vatkası tamamen botun ayağı vurmaması için kullanılıyor. Üstelik botta kullanılan vatkalar botun bir parçası değiller. Sadece astar gibi istediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz şeyler.

Tarih olarak vatka hakkında kesin bir şey de söylenemiyor. Genel kabul ise orta çağdan gelen bir şey olduğu yönde. O zamanlarda kıyafetlerinin daha gösterişli olmasını isteyen zenginler ve asiller elbiselerinde bu vatkaları kullanıyordu. Kabarık elbiselerin ardında vatkaların gücü vardı. Sonraları bir ara unutuluyor gibi oldu. Ancak sonra seksenlerde renkli televizyonlar yaygınlaştığında bir dizi ile yeniden gündeme geldi. Dizideki kadın karakterlerden birisi vatkalı ve şatafatlı elbiseler giyiyordu. Sonra bu elbiseler bir çılgınlığa dönüştü ve tüm dünyaya yayıldı. İşte bu yayılma seksenler ve doksanların ilk zamanları boyunca sürdü. Hatta vatka modası denilince belli bir yaşın üstündekiler ne demek istediğimizi iyi anlayacaktır. Vatka nedir ve ne amaçla kullanılır kısmına tekrar dönecek olursak; elbiselerin şık ve düzel görünmesi için tasarlanan ve uygun yerlere yerleştirilen pamuk, sünger ya da elyaf gibi malzemelerden yapılan tekstil ürünüdür denilebilir. Ancak kullanacağınız vatkanın Dalteks gibi bir firmanın ürünü olması hem elbisenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar hem de şık ve güzel bir görüntü sağlar.

Bir cevap yazın