Genel

Vatka Üreticileri Farkı Nedir?

Vatka üreticileri arasında kalite ve iş farkı olur. Tekstil dünyasında bu bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni de temel olarak üretimde kullanılan makinelerden kaynaklanır. Bu makinelerin her biri ayrı özellikte olduğu için üretilen ürünler de farklı olacaktır. Ancak bu kadar önemli olan diğer konu da üretim aşamaları ve üretimde kullanılan malzemelerin kalitesidir. Basitçe söylemek gerekirse kaliteli malzemeden kaliteli ürün çıkar. Bu yüzden makine ve teknoloji kullanımı kadar kullanılan malzeme de çok önemlidir.

Vatka Üretimindeki Farklar Neler

Vatka üreticileri temel olarak üç farklı malzeme kullanırlar. Bunlar sünger, pamuk ya da elyaf başta olmak üzere silikona kadar giden farklı malzemelerdir. Bu malzemelerin kullanıldığı makineler de haliyle farklı olacaktır. İşte burada yatırım yapılan ürün ve makine öne çıkıyor. Bunu daha detaylı olarak anlatmak gerekirse. Sünger ile üretim yapan bir makinede elyaf ya da pamuklu malzemelerden vatka üretilemiyor. Her ne kadar denense ve üretilse de zamanla bu vatkalar bozulabiliyor. Bu da kaliteyi doğrudan etkiliyor haliyle. Bunun yerine genellikle yatırımcılar bir ya da birkaç makineye yatırım yapıyor ve sadece o malzemelerden üretim yapıyorlar. Kalitenin ilk adımı bu olsa da son adım bu değil. Kullanılan ham maddeler Çin kaynaklı olursa bildiğiniz gibi bu da kaliteyi oldukça düşürüyor. Sonuçta ucuz ve kalite açısından tartışılan bir yer Çin. Ayrıca kullanılan teknoloji de burada çok önemlidir.

Vatka üreticileri genel olarak ya Avrupa ya da Çin kaynaklı teknolojileri kullanır. Bu da doğal olarak ya çok ucuz ve kalitesi düşük ya da kaliteli ama biraz pahalı ürünler demek oluyor. Bunu aşmak için de makineleri ve üretimi ülkemiz içinde yapan firmalar var. Böylece gümrük gibi bazı kalemleri ödemedikleri için fiyatları da düşürmüş oluyorlar. Üstelik kullandıkları makine ve teknoloji ise Avrupa kalitesinde oluyor. Geriye sadece seri üretim yaparak maliyeti daha da düşürmek kalıyor. İşte bunu başaran firmalarımız var ve bu firmalar yurt dışına da ürün satacak büyüklüğü hızla ulaşıyorlar. Bu firmalara örnek olarak Dalteks gibi yenilikçi ve kaliteli markaları örnek gösterebiliriz.

Bir cevap yazın